Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

MSZ: wiceminister Joanna Wronecka z wizytą w Nigerii

Data publikacji: 2017-08-24, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
MSZ: wiceminister Joanna Wronecka z wizytą w Nigerii

- MSZ informuje:

– Nigeria należy do grona najważniejszych partnerów Polski na kontynencie afrykańskim – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji Joanna Wronecka podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Nigerii Geoffreyem Onyeamą.

– Na szczególną uwagę zasługuje nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa – podkreśliła wiceszefowa MSZ.

W trakcie rozmowy z ministrem Onyeamą wiceminister Wronecka podkreśliła wagę regularnych międzyrządowych konsultacji politycznych, wskazując jednocześnie, że Nigeria jest jak dotąd jedynym państwem afrykańskim, z którym Polska podpisała porozumienie o dialogu strategicznym. Obok tematów dotyczących współpracy bilateralnej, dyskusja dotyczyła także bieżących problemów związanych z utrzymywaniem pokoju, zapobieganiem konfliktom zbrojnym oraz zwalczaniem terroryzmu. Wiceszefowa polskiej dyplomacji wyraziła uznanie dla nigeryjskiego zaangażowania politycznego i wojskowego w regionie. Jak oceniła, szczególne zagrożenie dla zachodniej i środkowej Afryki stanowi powiązana z Państwem Islamskim organizacja Boko Haram, z którą zmaga się nigeryjska armia. Podczas spotkania omówiono ponadto kwestie związane z aktywnością Rady Bezpieczeństwa ONZ na obszarze Afryki Zachodniej, polskie priorytety związane z członkostwem naszego kraju w Radzie w latach 2018-2019, a także szanse, jakie daje dwustronna współpraca w dziedzinie handlu, rolnictwa, nauki i pomocy rozwojowej.

W ramach wizyty w Nigerii wiceminister Joanna Wronecka odbyła także konsultacje polityczne z wiceminister spraw zagranicznych Nigerii Khadiją Bukar Abbą Ibrahim oraz Danjumą Nanpon Shenim – sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Nigerii. Z kolei spotkanie z reprezentantami Czerwonego Krzyża i agend ONZ - UNDP i UNIDO poświęcone było analizie sytuacji humanitarnej i bezpieczeństwa w północno-wschodniej części kraju. Wiceszefowa polskiego MSZ rozmawiała także z przedstawicielami władz lokalnych – emirem Keffi, wodzem Chun Madą of Akwanga oraz senatorem Stanu Nasarawa – o współpracy w dziedzinie nauki oraz rozwoju gospodarczego. Natomiast podczas spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Delegatury UE w Abudży wiceminister poruszyła temat sytuacji wewnętrznej w Nigerii, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i sytuacji ekonomicznej.

Wiceszefa polskiej dyplomacji odbyła także spotkanie z nigeryjską Polonią, które poświęcone było przede wszystkim projektom inwestycyjnym realizowanym przez polskich przedsiębiorców w Nigerii oraz możliwym formom wsparcia ich działalności gospodarczej ze strony polskiej dyplomacji.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Centrum Prasowe PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  wąbrzeski

  Powiat wąbrzeski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Wąbrzeźnie. Do powiatu przynależy 5 gmin: Wąbrzeźno (gmina miejska), Dębowa Łąka, Książki, Płużnica i Wąbrzeźno (gmina wiejska). Powiat sąsiaduje z tym grudziądzkim, chełmińskim, toruńskim, golubsko-dobrzyńskim i brodnickim. Na terytorium o powierzchni 501 km² mieszka 35 tys. osób. Powiat ma charakter typowo rolniczy.

  Turystyka nie odgrywa tu większej roli w gospodarce powiatu. Atrakcje turystyczną są wiejskie gotyckie kościółki.

  Dojechać na ziemie powiatu można drogami wojewódzkimi 534, 548 oraz 551.   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola